Як діяти під час обшуку у справі за ст. 212 КК України
Як діяти під час обшуку у справі за ст. 212 КК України
Проведення обшуку в межах кримінальної справи - завжди раптова і стресова ситуація як для тих, хто керує підприємством або займається бізнесом, так і для його співробітників. Важливо, щоб в цій складній ситуації Вас супроводжував досвідчений адвокат, який глибоко розуміє усі процесуальні моменти і зможе Вас захистити. Ви, відповідно до ст. 59 Конституції України, які і кожна людина, маєте право на правову допомогу.
Мета обшуку визначена відповідно до п.1 ст.234 КПК України. Тому, слідчий, детектив БЕБ, (або прокурор), які проводитимуть обшук, будуть вилучати документи, інші речі щоб знайти докази вини платника податків, щоб подати до суду матеріали, на підставі яких було прийнято рішення про порушення справи. Зазвичай обшук відбувається не лише на підставі акту податкової перевірки, але і за наявності інших підстав, які свідчать про ознаки складу злочину. Скажімо, якщо правоохоронцям стало відомо про умисне нанесення шкоди державі, - такі ознаки описані детально в Постанові Пленуму ВСУ №15 від 08.10.2004, і цієї Постанови буде дотримуватися суд при розгляді справи.
Що треба знати про обшук?
Він часто проводиться в офісах, складських і виробничих приміщеннях підприємства, а також у житлових приміщеннях керівників, головних бухгалтерів та інших посадових осіб Підприємства. Під час його вилучатися може устаткування, мобільні телефони, комп’ютерна техніка, електронні носії інформації, печатки, грошові кошти, кредитні картки і документація. Обшук проводиться відповідно до ч. 1 ст. 235 КПК України.
Що Ви повинні робити під час проведення обшуку?
1. Ви повинні перевірити повноваження осіб, які проводять обшук, їх документи і постанову.
2. Спілкуватися зі слідчим або прокурором, які проводять обшук, треба ввічливо, не впадати в істерику, спокійно виконувати їх вимоги, які ґрунтуються на законних підставах.
3. Не треба перешкоджати слідчому або прокуророві в проведенні обшуку. Якщо Ви не надаватимете документи на вимогу, або будете забороняти їм проникати в приміщення, Ви можете бути притягнені до кримінальної відповідальності на підставі ч. 2 ст. 342 КК України.
4. Ви повинні вимагати, щоб під час обшуку обов’язково були поняті, і обшук не проводився без них.
5. Вимагайте у правоохоронців детального опису всіх документів, предметів, які вилучаються.
6. Ви повинні фіксувати усі порушення, які може допускати слідчий під час обшуку.
7. Ви можете оскаржити дії слідчого щодо перешкоджання здійсненню господарської діяльності підприємства, не допуску адвоката до об’єктів під час обшуку.