Поради перед податковою перевіркою
Ви не можете планувати той день, коли до Вас може завітати податкова інспекція, але Ви повинні напевно знати, які податкова буде вивчати документи і проводити дії, на якій підставі, до чого Ви повинні бути готові.
Законодавчі підстави для дій ДПІ:
Вам завжди може здаватися, що ДПІ, її працівники діють як заманеться, і не обговорюють з платниками податків, на підставі чого вони працюють.
Відповідно до вимог п.75.1 ПК України, «органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки».
Тож, ДПІ діє підставах, що передбачені виключно чинним законодавством України. Працівники повинні мати службові посвідчення, які Ви повинні вимагати.
З чого починається податкова перевірка?
Рішення керівника органу фіскальної служби щодо перевірки, оформлюється наказом, це передбачено п.78.4. ст.78 ПК України. Платнику податку вручається під розписку його копію.
Направлення на проведення перевірки виписуються окремо на кожну відповідальну, за статутними документами, особу. Ця умова щодо права на проведення документальної позапланової перевірки поширюється як на виїзні документальні позапланові перевірки, так і на невиїзні.
Якщо не було вручено цього документу, платник податків має право не допускати для проведення перевірки інспекторів ДПІ, бо немає для цього документально підтверджених підстав.
Чи може ДПІ позиватися проти платника податку в суді, вимагаючи допуску?
Досвідчені адвокати підказують, що звернення до суду ДПІ з позовом про надання дозволу на проведення перевірки, не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки не передбачено Законом.
Що потрібно знати Ви перед податковою перевіркою?
У Вас в повному порядку повинні бути усі документи з усіма актуальними змінами.
- В окремій папці у Вас повинні бути установчі документи: Статут підприємства, Відомості з ЄДРПОУ, Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Виписка з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Витяг з реєстру платників податку на додану вартість (якщо Ви є платником), оригінали довіреностей. Будьте готові завжди показати кадрову документацію щодо призначення директора, головного бухгалтера, персоналу тощо.
- Дозвільні документи: наявність ліцензій, патентів, свідоцтв, дозволів, у т.ч. на виробництво та обіг підакцизних товарів (якщо це частина Вашої діяльності). Якщо в деяких випадках використовуються копії документів, вони повинні бути нотаріально завірені та не простроченими.
- У Вас повинен бути куточок для споживача з книгою скарг та пропозицій без вирваних аркушів.
- Якщо Ви приймаєте участь у тендерах, Ви повинні мати оригінал довідки органу ДПІ про наявність або відсутність заборгованості із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), вона повинна бути чинною на дату вимог тендерної документації.
- Ви повинні бути готові надати документально підтверджені умови Вашої діяльності - наявність обладнання та матеріально-технічної бази (оригінали, або нотаріально завірені копії, що підтверджують власність чи оренду приміщення, автотранспорту, обладнання тощо).
- ДПІ може перевірити дотримання роботодавцем КЗПП, зокрема, оформлення трудових відносин з працівниками, наявність у них відповідної кваліфікації, їх санітарні книжки.
- Фінансові документи: книгу обліку розрахункових операцій, наявність і збереження контрольних стрічок, реєстр виданих та отриманих податкових накладних, інші, відповідно до Вашої діяльності.
За таких умов Ви повинні впевнено співпрацювати з ДПІ під час перевірки, але якщо помічаєте її порушень з боку їх працівників, можете оскаржити їх, звернувшись до досвідченого адвоката.