Послуги

Ухилення від сплати податків

Конституційним обов’язком кожного є сплата податків і зборів, це передбачено в ст.67 Основного Закону. Але регулює це питання ЗУ «Про систему оподаткування» .Трапляються випадки, коли громадяни та суб’єкти господарської діяльності не сплачують податки вчасно або не в повному обсязі, причини бувають різні, це буває помилка, або недбале ставлення. За результатами перевірки ДПІ можуть бути винесено податкове повідомлення-рішення (ППР). Податковим кодексом України існує відповідальність за несплату податків: фінансова, адміністративна, кримінальна. Але як запобігти її, і що робити в складній ситуації, Вам в цьому допоможе професійний адвокат з податкових спорів.

Хто потрапляє в категорію неплатників?

Відповідно до ст. 164-1 КпАП передбачено, що «неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи, включення до них перекручених даних, а також наведення обов’язкового обліку загрожують штрафом». ДПІ враховує строк подачі декларацій, несплати різного виду податків - з власників транспортних засобів, земельного, комунального податку тощо.

Як правило, донарахування ДПІ податкових зобов’язань на будь-яку суму більшу, ніж в показниках платників податків є підставою для податкового спору між платником податку та контролюючим органом. До цієї категорії відносяться випадки несплати податків, нарахованих платником самостійно, згідно з п. 54.1 ст. 54 ПКУ.ДПІ можуть подати до суду позов про доцільність накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу за ухилення від оподаткування. І в такий ситуації важливо одразу, як виникає проблема, звернутися до адвоката з документами, який вивчить їх та розробить алгоритм дій.  В такий ситуації не буде зайвою податкова експертиза, якщо керівник підприємства має сумніви  щодо певних показників, або документів. Відповідно до ст. 84 ПКУ, експертизу поводять у разі, коли для вирішення питань, що мають значення для здійснення податкового контролю, необхідні спеціальні знання у галузі науки, мистецтва, техніки, економіки та в інших галузях.

ДПІ  під час перевірки виявляють факти умисного несплати податків суб’єктами господарської діяльності.

Порушення бувають наступні: не включення до складу податкових зобов’язань з ПДВ, яка підлягає сплаті; безпідставно занижене податкове зобов’язання; завищення податкового кредиту; порушення Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм  з регулювання обігу готівки» тощо. У цьому випадку буде ДПІ вивчено обсяг шкоди, завданий державі, і виявлені порушення можуть підпадати не лише під адміністративну, але й можуть потягти і кримінальну відповідальність.

Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 08жовтня 2004 р. «Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів», «суб’єктами злочину, передбаченого ст. 212 КК України є керівники; особи, котрі виконують їхні обов’язки;  інші службові особи, яким у встановленому   законом   порядку   надане   право   підпису   фінансових документів».  

Сувора відповідальність на керівниках підприємствах буде тоді коли підприємство створено номінально,  і укладені договори є нікчемними, коли мета їх була протизаконна - ухилитись від виконання податкового обов’язку або заволодіння у складі ціни ПДВ без наміру його сплати до бюджету.

Що в такому випадку робити тому, хто має проблеми з податками?

До того, як надати інспекторам ДПІ  первинну документацію зробити її повний перелік, щоб бути впевненим, що жодного документу не буде втрачено. Потім зробити 2-3 ксерокопії з первинних документів, завірити їх нотаріально, щоб вони мали юридичну силу, як доказова база в процесуальних справах. З документами звернутися до адвоката, який захистить Ваші права, надасть юридичну консультацію та допоможе з оскарженням ППР.